For et par dage siden var jeg nede for at sige hej til Barbara midt i hendes travlhed over at åbne egen butik fyldt med vintagetøj og -møbler til børn. Jeg kan love jer for, at det bliver en fin butik! Fire flodheste i frotté havde jeg med. Flora, Frode, Frida og Freddie. Hvis I har lyst til at være med til at fejre Barbaras butik, så kom til hendes åbningsreception på onsdag:) Klik lige her for at finde invitationen.
simpelt hen så gode!!!!
SvarSletAnne, det var så hyggeligt at være sammen med dig en hel dag - tak for skrub hyggeligt samvær!
I absolut lige måde Line:) Det kræver gentagelse!
SvarSletHvor er det nogle fine flodheste du har fået krearet Anne :o) Og tak for linket, det må tjekkes nærmere ud -s- Måske på næste Københavner-tur :o)
SvarSletHar du selv lavet flodhestene?! Hold op, hvor er de søde!
SvarSletOgså fik jeg luret adressen :o) Jeg bor jo kun 10 min derfra -s- Skal helt klart tjekkes ud :o)
SvarSletHeidi Clara - tak:) Ja, det er jo lige her på Vesterbro!
SvarSletFilibaba - ja, dem har jeg syet efter et gammelt mønster jeg fandt i en "bamsebog". Tror jeg kaster mig ud i en krokodille næste gang!
Ej hvor er de søde, Anne:) Og hvor lyder det hyggeligt med butikbesøget:)
SvarSletSuper fede flodheste! Skal de sælges i Barbaras butik? Jeg følger også med inde på hendes blog, og det ser rigtig spændende ud, det hun er ved at stable på benene!
SvarSletEj hvor er de bare søde de flodheste. Gid jeg lige havde sådan en "bamsebog" liggende, får da helt lyst til at prøve og sy sådan en sød en :)
SvarSletVildt søde flodheste..:) Og ja det ser så spændende ud, det Barbara har gang i..;)
SvarSletKig evt ind forbi for at se lillepigen i din hue - den passer perfekt lige nu;)
Dejlig weekend til dig..
KH Anne
Hvor er de skønne, Anne. Ja, det er brandspændende med Barbaras butik - må helt klart derhen.
SvarSletSkønt mønster de er lavet i de flodheste. Er jeg for gammel til at eje en? ;)
SvarSletså fine :-)
SvarSletJeg tager helt sikkert ind i Barbaras butik på onsdag. Skal vi følges?
Lyder som en super dejlig butik og rigtig fine flodheste.
SvarSletKh Shina
Næh hvor er de bare søde Anne :)
SvarSletOvervejer du at sy flere og sætte dem til salg? :)
SvarSletDe minder mig om en stor frø i ægte 70'er-stof, som altid lå på sengen, når jeg var på besøg hos min faster og onkel, da jeg var barn. Så sådan en flodhest herhjemme vil gøre lykke (og hos min datter er jeg sikker på). :)
Malene - tak:) Ja næste gang du er herovre skal du med ned i hendes butik!
SvarSletIda - ja, det skal de:) Ja, det er så spændende det, Barbara er i gang med!
Pia - tak:) Ja, jeg har også lyst til at prøve alle de andre mønstre!
Anne - tak:) Og hvor er lillepigen bare nuttet! Dejligt at huen sidder så fint på hende:)
Kristine - ja, vi må lave en tur til hendes butik en dag:)
Malene - niks! Jeg havde også lidt svært ved at skille mig af med dem;)
Tine - åh, jeg kan desværre ikke! Men en anden gang vil jeg gerne med:)
Shina - det er (eller bliver) også en rigtig dejlig butik! Det er jeg sikker på:)
Anne - takker:)
Filibaba - de er til salg nede i Barbaras butik:) Jeg har mere af stoffet, men jeg ved ikke helt, om jeg kan nå at sy flere foreløbig, men du kan sikkert få fat i en gennem Barbara, hvis din datter (eller dig:)) gerne vil have fat i en.
Kh Anne
Hej Anne
SvarSletDet var ærgeligt. Men ja, lad os finde en dag, hvor vi kan mødes. Jeg overvejer lidt at køre en tur i stof og stil i ugen efter. Har du lyst til at komme med?
kh Tine
Hej Anne
SvarSletTak for svar. Jeg må en tur ud til Barbaras butik så. :)
Ej, hvor er de kære!! :-)
SvarSlet